Rosyjski rząd rezygnuje z planu kryminalizacji używania bitcoinów na razie.

Rosyjskie władze zrezygnowały z planów kryminalizacji używania bitcoinów w kraju. Ustawa Digital Finance Asset Bill usunęła odniesienia do odpowiedzialności administracyjnej i karnej za handel bitcoinami.

Rosja zrezygnowała z planów kryminalizacji wykorzystania Bitcoinu w kraju. Ustawa Digital Finance Asset Bill została na razie odłożona na półkę.
Rosja zrezygnowała z planów kryminalizacji wykorzystania Bitcoinu w tym kraju. Na razie ustawa o finansach cyfrowych została odłożona na półkę.

Według raportu lokalnej gazety Ria Novosti, 21 lipca po raz drugi w rosyjskim parlamencie ma zostać odczytany Digital Assets Bill (DFA). Ustawa usunęła odniesienia do odpowiedzialności administracyjnej i karnej za handel bitcoinami (BTC). Trzecie i ostatnie czytanie ustanowi ją jako prawo. Anatolij Aksakow, szef parlamentarnej komisji ds. rynków finansowych, powiedział, że „w tym projekcie nie będzie żadnej odpowiedzialności“.

Pomysł, by karać użytkowników Bitcoinów grzywnami i więzieniami, został odłożony na bok.

Anatolij Aksakow, który jest sponsorem Digital Financial Assets Bill (DFA), powiedział, że nie będzie żadnej odpowiedzialności w tym projekcie ustawy. Zauważył on również, że pomysł ukarania inwestorów Bitcoin Code grzywnami i warunkami w więzieniu został na razie odłożony na bok. „Usunęli wszystko, jest tylko związek, że regulacja waluty cyfrowej zostanie określona w innym prawie“, dodał dalej. Wcześniejsza wersja projektu ustawy proponowała kary pieniężne w wysokości do 7000 dolarów lub siedem lat więzienia dla osób kupujących Bitcoin za gotówkę. Planowano również karanie firm, które emitują lub obsługują wirtualne waluty bez zgody rosyjskiego banku centralnego, grzywnami w wysokości do dwóch milionów rubli, czyli około 28 000 dolarów.

Proponowana ustawa mogłaby zostać wprowadzona w życie do stycznia 2021 roku.

Zgodnie z pierwotną wersją ustawy, firmy musiałyby płacić równowartość jednego miliona rubli (13 900 dolarów), a osoby fizyczne co najmniej 200 000 rubli (2800 dolarów) „za naruszenie zasad transakcji z kryptokur walutami, jeśli są one wykorzystywane jako zapłata za towary lub usługi“. Aksakow ujawnił, że znowelizowany projekt ustawy, w swoim obecnym kształcie, zajmuje się obecnie kwestiami związanymi z definicją cyfrowych aktywów finansowych i ustanawia wymagania dotyczące m.in. operacji typu blockchain. Według Aksakowa, projekt ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.